דצמ 312014
 

מספר יהודי הולנד נאמד בכ-50,000 נפש, כשני אחוזים מכלל האוכלוסיה. מחציתם ישבו באמסטרדם (כעשרה אחוזים מכלל אוכלוסי העיר; עדיין הגדולה בקהילות היהודיות באירופה ואף בעולם כולו); ברוטרדאם ישבו למעלה מ-3,000 יהודים; בהאג ישבו למעלה מ-2,600 יהודים. השאר התגוררו בקהילות קטנות בכל רחבי המדינה. זו היתה הקהילה המפותחת ביותר בארצות המערב, מן הסתם תודות לעובדה שהולנד היתה הארץ המערבית הראשונה שהתירה חידוש ישוב יהודי במערב, ובמשך המאה ה-17 ומחצית המאה ה-18 נהנתה הארץ  מפריחה כלכלית ושמרה על עליונותה בסחר ימי ובפעילות בורסת הממון והסחורות. היהודים הספרדים תפסו תפקיד בולט בפעילות הסחר הימי (רבע מבעלי המניות של חברת הודו המזרחית היו יהודים), בעיקר בזכות קשריהם הטובים עם ארצות הלבנט ועם המושבות בדרום-אמריקה. הם היוו מיעוט קטן מול היהודים האשכנזים, אך הם היו שכבת העלית הכלכלית והחברתית בקהילה היהודית. רק שכבה זו נהנתה מחופש פעולה כלכלי וחברתי; אף כי לא נהנו מזכויות אזרח מלאות. היהודים, כמו הקתולים, נהנו מחופש פולחן דתי, אך נמנע מהם לשמש בכהונות ממשלתיות או עירוניות. השכבות העממיות בקהילה היהודית סבלו מהגבלות חמורות על חופש התעסוקה שלהן. דלת העם עסקה ברוכלות זעירה ובפרנסות-אוויר אחרות. יהודים לא מעטים פנו למקצועות הקשורים בים – סבלים ומלחים. הסכם מיוחד נחתם עם חברת הודו המזרחית לאפשר למלחים יהודים לקיים את דיני דתם גם על סיפוני האניות (כשרות, שבת וחגים, תפילת שחרית וערבית).

במשברים הפוליטיים והכלכליים, כמו גם פגעי מזג האוויר, שפקדו את הולנד בשנות ה-70 וה-80 נפגעה הקהילה היהודית קשה. שוב הומחש עד כמה היה הקיום היהודי תלוי על בלימה, גם במדינה כמו הולנד, שבה לא סבלו היהודים מרדיפות, ובה התפתחה שכבה יהודית אמידה ומבוססת לכאורה. אפילו שכבה זו התמוטטה במהירות ונאלצה להסתייע בנדבת השלטונות.

שיתוף פעולה מלא שרר בדרך כלל בין פרנסי הקהילות היהודיות לבין המועצות העירוניות ונציגי הממשל. הפרנסים, שיצאו מקרב שכבת העלית בקהילה היהודית – באמסטרדם ובערים האחרות – הטילו את מרותם על חברי הקהילה תוך גיבוי מלא מצד הרשויות המקומיות. תמיכת היהודים ניתנה לשושלת אורניה (Oranje ) במאבקה מול מפלגת "הפטריוטים", שייצגה את החוגים הליברליים והמהפכניים בממלכה (1785). מעורבות זו של היהודים לצד המשטר המלוכני עוררה עליהם זעם רב בחוגי האופוזיציה המזוהים עם הפטריוטים.

באמסטרדם היהודית פרחה ברבע האחרון של המאה תרבות יידיש עממית, שביטוייה הבולטים היו ספרות קונטרסים ענפה, שכללה מאמרים רציניים בשאלות השעה בצד חיבורים היתוליים וסטיריים. העדות המוחשית ביותר לחירות היחסית ממנה נהנו יהודי הולנד היתה בנטייתם לחגוג  בכל הזדמנות. לשיא הגיעו החגיגות בפורים שנמשכו שבוע ימים. מהצגות פורים התפתח תיאטרון קבע יהודי, שהציג אופרות ואופרטות ביידיש והיה סובב גם בערי השדה במשך השנה.