דצמ 312014
 

שושלת חדשה, השושלת הקג'ארית, עלתה לשלטון באיראן. היא החזיקה בשלטון עד 1925. חג'י איברהים, מומר יהודי משיראז, היה מעורב בעלייתה של השושלת החדשה וכיהן כווזיר הגדול בימי השאה הראשון בשושלת, מוחמד כ'אן; אך משעלה בנו, פתח עלי, לשלטון (1797), סר חינו והוא נרצח בפקודת השאה החדש. משפחת חג'י איברהים שמרה על מעמדה והשפעתה וגוננה על יהודי שיראז משך המחצית הראשונה של המאה ה-19.

תחת השושלת הקג'ארית גברה השפעת כהני הדת השיעים ומגמה זו הטביעה חותמה על היחס כלפי היהודים, שהלך והורע. באפגניסטן ובבוכרה, שבהן שלט האיסלם הסוני, שפר מצבם של היהודים בהשוואה למצב באיראן. היהודים בארצות אלה היו, רובם ככולם, פליטי הרדיפות הדתיות באיראן, שמצאו מקלט בארצות הסמוכות. יהודי בוכרה חיו בשתי קהילות – בוכרה ושהר-סבז. מראשית המאה ה-19 הסתמנה הגירת יהודים וייסוד קהילות חדשות בערי אסיה המרכזית – סמרקנד, טשקנט, קוקנד, כודג'נד, אנדיג'אן, כתה-קורג'אן.

לאחר תקופה של שקיעת החיים הדתיים בקרב יהודי בוכרה, במשך ה-מאה ה18, חודשה הפעילות התורנית תודות להופעתו של ר' יוסף ממן, שד"ר של קהילת צפת בארץ-ישראל. זה נעתר לבקשת הקהילה היהודית בבוכרה וקיבל עליו את תפקיד רב הקהילה. עד מהרה נקלע לסכסוך חריף עם יהודי תימני, ר' זכריה מצליח, שהשתקע אף הוא בבוכרה. ממן ביקש להשליט את מנהגי ספרד, ומצליח את מנהגי פרס הקדומים, הדומים למנהגי תימן. בסופו של דבר גבר מחנה ממן על מחנה מצליח.