ינו 012015
 

באודסה נוסד העיתון העברי הראשון ברוסיה –  השבועון "המליץ", בעריכתו של אלכסנדר צדרבוים (אר"ז). ובוילנה נוסד השבועון העברי "הכרמל", בעריכתו של ש. י. פין. שני העיתונים היו שופרות של השכלה בקרב יהודי רוסיה ותמכו בדרך כלל במדיניות הרוסיפיקציה של הממשלה. "המליץ" עבר מאודסה לסנט-פטרבורג ב-1871, שם המשיך את הופעתו עד 1904. הופעתו לא היתה רצופה וידעה הפסקות. ב-1883 החל מופיע פעמיים בשבוע, וב-1886 הפך ליומון. הצלחתו נזקפה לזכות העובדה שציבור קוראיו גדל באופן ניכר משזה הפך לעיתונה של תנועת חיבת-ציון. לשיא תפוצתו הגיע בשנות השמונים והתשעים, תחת עריכתו של  המשורר י. ל. גורדון. ב"המליץ" נתפרסמו כתביהם הראשונים של אחד-העם ושל ביאליק, והוא העניק במה ראשונה לרבים מן הסופרים בעברית במחצית השניה של המאה ה-19.

"הכרמל", כשבועון, החזיק מעמד עשר שנים. הוא נשען על ציבור של 300 עד 500 מנויים ועל תמיכת "חברת מפיצי השכלה", שהוא שימש לה כביטאון. ב-1871 הפך לירחון והופעתו נפסקה ב-1880.

באודסה נוסד השבועון היהודי ברוסית "ראזסוויט", בעריכת יוסף רבינוביץ. העיתון נשא את דגל הדרישה לתיקון החיים היהודיים ואת דגל הדרישה לתיקון מעמדם האזרחי של היהודים ברוסיה.

העיתון עורר עליו את זעמם הן של חוגים יהודיים, שטענו כי אין לפרסם בשפה הרוסית את פגמיה של החברה היהודית, והן של חוגים ממשלתיים. בתוך שנה נסגר העיתון.