ינו 042015
 

הנשיא קליבלנד מינה את אוסקר שטראוס כשגריר ארה"ב בקושטא.

ג'וסף פוליצר ייסד בניו-יורק את העיתון Evening World, שתוך זמן קצר זכה לפופולריות רבה, בצד העיתון האחר בבעלותו ובעריכתו של פוליצר, World.

ערכים אישיים
  1. אוסקר שטראוס (1926-1850), יליד גרמניה. אחיו של איש העסקים והנדבן נתן שטראוס. בחר בקריירה משפטית ופוליטית. היה פעיל במפלגה הדמוקרטית ונמנה על מקורביו של הנשיא תיאודור רוזבלט. שימש כציר ארה"ב בתורכיה בשנים 1889-1887, 1900-1898, 1910-1909. בשנים 1909-1906 כיהן כשר המסחר והעבודה בממשל של רוזבלט (היה היהודי הראשון שכיהן כשר בממשל האמריקני). מונה על ידי הנשיא רוזבלט כנציג האמריקני בבית-הדין הבינלאומי בהאג. לאחר מלחמת העולם הראשונה בלט בתמיכתו התקיפה ברעיון הקמת חבר-הלאומים. היה פעיל גם בזירה היהודית. ב-1906 נמנה על מייסדי "הוועד היהודי-אמריקני". היה בין המתנגדים הבולטים להגבלת ההגירה לאמריקה. אף שהיה לא-ציוני, השתדל לגשר בין המנהיגות היהודית הלא-ציונית לבין ההנהגה הציונית בראשות וייצמן.



  2. ג'וסף פוליצר (Joseph Pulitzer, 1847-1912) נולד בהונגריה, היגר לארה"ב בגיל 17 התגייס לצבא הצפון והספיק להשתתף במלחמת האזרחים האמריקנית. התיישב בס"ט-לואיס ועסק בעיתונאות. רכש שני עיתונים כושלים, מיזג אותם לעיתון מצליח, Post Dispatch . ב-1883 עבר לניו-יורק. כאן רכש את העיתון הכושל World והפך אותו לעיתון נמצליח ונפוץ ביותר. פוליצר יצר עיתונים שפנו אל ההמונים ונהנו מתפוצה עצומה. הוא חולל מהפכה בשיטות הפרסום וההפצה ובצורות הטיפול והביטוי העיתונאי. הוא הכניס חידושי סגנון, צורה ותוכן שמשכו את לב הקורא העממי: ריבוי תמונות וקריקטורות, נושאי ספורט ומדורי נשים, חשיפת שחיתות הממשל ברמה המוניציפלית, מאבק בטרוסטים הגדולים והגנה על זכויות האיש הקטן. פרס פוליצר על שמו הוא הפרס היוקרתי ביותר בעולם העיתונות.



  3. אלברט מיכלסון (1931-1852), פיסיקאי יהודי, חתן פרס נובל. הצליח ביחד עם מורלי למדוד את מהירות האור, בניסוי גאוני, שממנו נתברר כי מהירות האור איננה משתנית ביחס לתנועת כדור הארץ. גילוי זה פילס את הדרך לתורת היחסות של איינשטיין וזיכה אותו כעבור עשרים שנה בפרס נובל. מיכלסון היה הפיסיקאי האמריקני הראשון שזכה בפרס זה. מיכלסון, שהגיע לאמריקה מפולין כתינוק, גדל בנבדה, נסע לוושינגטון, מצא דרך להיפגש עם הנשיא גרנט והשיג ממנו מלגת לימודים באקדמיה של הצי, ושם עשה את הקריירה המדעית המזהירה שלו.