ינו 052015
 

אוגוסט. בדרום וולס פרצו מהומות על רקע שביתת פועלי המכרות והמון מוסת פרץ לחנויות ולבתיהם של יהודים, החריב ובזז. לא היו נפגעים בנפש. אירוע חריג זה גרר תגובות גינוי נרגשות בעיתונות ובדעת הקהל האנגלית. הפורעים נשפטו ונידונו למאסר ולנפגעים שולמו פיצויים. ביהדות האנגלית נכנסה דאגה. בעיתונות האנגלית הצהובה פורסמו השמצות על שני השרים היהודיים בממשלה, הרברט סמואל ורופוס אייזקס (לימים, מרקיז אוף רדינג), שהם מעורבים לכאורה בקבלת שוחד מחברת הטלגרף מרקוני. ועדת חקירה פרלמנטרית מצאה שאין להאשמות אלה כל בסיס. ראש הממשלה, אסקווית, תקף בחריפות את "הקנאות הדתית והגזעית", שהיא תופעה חדשה בפוליטיקה האנגלית.

סולידריות הופגנה ב-1912 בין חייטי איסט-אנד היהודים לבין חייטי וסט-אנד הנוצרים, כאשר אלה הכריזו שביתה להטבת תנאיהם וחייטי איסט-אנד הודיעו כי לא יקבלו הזמנות מוסט-אנד ואף הצטרפו לשביתה.

ערכים אישיים
  1. רופוס דניאל אייזקס, המרקיז רדינג (Marquese of Reading, 1860-1935 ). נולד בלונדון למשפחת סוחרים עשירה. שוחר הרפתקה בטבעו, בגיל 16 יצא לים כנער סיפון באניית סוחר. בגיל 18 ניסה את מזלו בבורסה הלונדונית כדי להתעשר במהירות. בגיל 24 פשט את הרגל וסולק מן הבורסה. למד משפטים ובתוך עשר שנים קנה לו מוניטין כעורך-הדין הטוב ביותר בבריטניה. צבר הון רב ונכנס לפוליטיקה. ב-1904 נכנס לפרלמנט כציר המפלגה הליברלית ונמנה על הסיעה של ג'וזף צ'מברליין. ב-1910 קיבל תואר אבירות ונתמנה לתובע הכללי של אנגליה. היה מועמד לתפקיד לורד צ'נסלור (ראש בית הלורדים), אך נפסל בשל חשד מעורבות בשערוריית מרקוני (שבה הואשמו ארבעה שרים, ביניהם גם הרברט סמואל וללויד ג'ורג', כאילו קיבלו טובות הנאה מחוזה שחתמה הממשלה עם חברת מרקוני). ב-1913 התמנה כזקן השופטים באנגליה (היה היהודי היחיד שכיהן אי פעם במשרה זו). במלחמת העולם הראשונה מילא תפקיד מרכזי בתכנון מימון המלחמה. נשלח שלוש פעמים כשגריר מיוחד לארצות-הברית לצורך גיוס תמיכתה במאמץ המלחמה של בעלות-הברית. ב-1920 מונה כמושל הודו, כדי להרגיע את המצב ולבצע את הרפורמות הדרושות שם. מאמציו לא עלו יפה, כיוון שלא הצליח להגיע לכלל הסכם עם המפלגה הלאומנית ההודית בהנהגת גנדי. ב-1926 חזר לאנגליה וקיבל תואר מרקיז אוף רדינג (תואר אצולה הגבוה ביותר שקיבל יהודי בבריטניה). ב-1931 שימש זמן קצר כשר-החוץ בממשלת רמזיי מקדונלד.ב-1934 פרש מפעילות פוליטית. רדינג היה מעורב בפעילות ציונית מאז הצהרת בלפור. ברנדייס ניסה לשכנע אותו ליטול על עצמו את ניהול ההסתדרות הציונית העולמית בראש צוות שלושה (רדינג, אלפרד מונד וג'ימס דה רוטשילד, בנו של הברון רוטשילד), והשניים אף חיברו מסמך משותף ברוח התכנית; אך זו לא נתקבלה על דעת מונד ווייצמן. ב-1926 הסכים לעמוד בראש חברת החשמל הארצישראלית בבריטניה. על שמו נקראת תחנת רדינג בתל-אביב).