ינו 062015
 

פברואר

17 בפברואר. בפגישה נוספת עם וייצמן הסכים מוסוליני כי אין טעם במשא-ומתן עם הנאצים ("הנמרים" של ברלין, כלשונו של וייצמן). מוסוליני ביטא חשש כי הברבריות הגרמנית תסכן את תרבות המערב.

מרס

בפונטה טרזה ובטורינו נעצרה קבוצה של 16 איש, שהואשמו בחתירה נגד המשטר. 14 מן העצורים היו צעירים יהודים. במשפט שנערך בחודש נובמבר הופרכו כל ההאשמות ובכל זאת שימש מעצר זה אות לפתיחת מתקפה עיתונאית על יהודי איטליה.

יוני

נחום גולדמן דחה הצעה שהובאה אליו על ידי סאצ'רדוטי להיפגש עם מוסוליני, כדי לקדם את תכנית התיווך שלו בין היהודים לבין היטלר.

נובמבר

13 בנובמבר. גולדמן נפגש עם מוסוליני בארמונו של זה בוונציה. מוסוליני התייחס אל גולדמן כאל דובר "היהדות הבינלאומית". בשיחה זו הבטיח הדוצ'ה להתערב לטובת יהודי הסאאר ולאפשר את יציאתם מן החבל עם כל רכושם, נוכח הוודאות כי החבל יסופח בקרוב לגרמניה. מוסוליני אכן עמד בדיבורו. הוא הסכים עם גולדמן כי תכניתו לתווך בין היטלר לבין היהודים חסרת סיכוי מלכתחילה. הוא הביע את דעתו כי "היהודים חזקים מהיטלר וכאשר לא יישאר זכר מהיטלר, אתם היהודים עדיין תהיו עם גדול". הוא שב והכריז על תמיכתו בציונות: "אתם זקוקים למדינה משלכם, לא לאותו בית לאומי מגוחך שהבריטים הציעו לכם. אני אעזור לכם להקים מדינה יהודית, אבל העיקר הוא שיהיה ליהודים ביטחון בעתידם ושלא יפחדו מפני אותו אידיוט בברלין".

מוסוליני ביקש  גם להרגיע את גולדמן לגבי עמדת איטליה לבעיית המיעוטים בפולין, שממשלת פולין מאיימת לשלול את זכויותיהם שעל פי הסכמי ורסאי. אמנם נחוץ לתקן את חוזי השלום; אך אין להתחיל בבעיית המיעוטים הלאומיים, טען מוסוליני. הוא הבטיח להתערב גם לטובת יהודי אוסטריה, אך התלונן עם זאת על התערבות קבוצות יהודיות בענייני אירופה. "זה הרגל רע מאד" אמר ברמזו ל"יהדות הבינלאומית". בסיום השיחה קבל הדוצ'ה על כך שהיהודים "מתעקשים תמיד להיות תומכים מושבעים של הדמוקרטיה הפורמלית". גולדמן השיב כי היהודים מכירים טובה לדמוקרטיה שהעניקה להם אמנציפציה. מוסוליני הודה כי יש בזה היגיון, אך אלה הם דברים השייכים לעבר ("רעיונות של שנת 1789"), בעוד שהיהודים כעם פרגמטי צריכים להתחשב בצרכי ההווה.