ינו 062015
 

3 באוגוסט. בעיר קונסטנטין פרץ פוגרום חמור בשל תקרית של מה בכך, בה גידף חייל יהודי שתוי מתפללים מוסלמים באחד המסגדים. המון כפריים ערביים נהרו לעיר ותקפו את הרובע היהודי. הצבא והמשטרה בשליטת הצרפתים נמנעו מלהתערב ורק לאחר שהתבררו ממדי ההתקפה שנטלה חייה של 25 יהודים, בהם נשים וילדים, וגרמה לפציעתם של כ-130 איש, נכנסה המשטרה לפעולה. בהודעת הממשלה נאמר כי "המהומות היו על רקע אנטי-יהודי גרידא", כדי להקטין את משמעות האירוע; אך מול מחאות העיתונות הצרפתית בפאריס, מינה המושל הכללי ועדת חקירה לבדיקת הגורמים למאורעות. בראש הוועדה הועמד אנטישמי ידוע. הוועדה מצאה כי הגורם העיקרי למהומות היה הזעם שהצטבר אצל הכפריים שהתרוששו כתוצאה מההלוואות בריבית קצוצה שניתנו להם על ידי סוחרים יהודיים. מסקנות אלה קוממו את דעת הקהל היהודית המקומית.

בעקבות מאורעות קונסטנטין יצאה יזמה מכמה מן המנהיגים היהודיים וכמה מן המנהיגים המוסלמים המתונים להדק את הקשרים בין שתי הקהילות, כדי למנוע התחדשות אירועים כאלה כתוצאה מן ההסתה האנטישמית הגוברת היוצאת מחוגי הימין הצרפתי.

בין מנהיגי התנועה האנטישמית באלג'יר בלט הכומר גבריאל לאמבר, שכיהן ב-1933 כראש עיריית אוראן וב-1936, לאחר כישלונו בבחירות שנערכו אותה שנה, ייסד את ארגון "האחווה הלטינית" (Amitiés Latines), תחת קורתו הסתופפו רוב הארגונים האנטי-יהודיים והאנטי-שמאליים בעיר ובמחוז. אמיל מורינו היה מנהיגם של האנטישמים בעיר קונסטנטין. לאחר שהובס בבחירות המוניציפליות ב-1938, הקים את ארגון "האחווה הצרפתית", שבו השתתפו רבים מקרב האליטה של התושבים האירופים. ארגוני הימין ניסו לגייס תמיכה גם מקרב האוכלוסייה המוסלמית. עיתוני הימין הרבו לדווח על ההתרחשויות בארץ-ישראל כדי לקומם את דעת-הקהל המוסלמית כנגד היהודים. בשל הנוכחות האירופית הניכרת באלגיר והמשטר השורר בה, היתה ארץ זו חממה אנטישמית בהשוואה לשאר ארצות צפון אפריקה.