ינו 132015
 

ההנהגה הציונית באמריקה פרסמה בספטמבר, בחמישים עיתונים, מכתב גלוי לראש ממשלת בריטניה, אטלי, ובו אזהרה כי סבלנות היהודים אוזלת וכי הפתרון היחיד לבעיית העם היהודי מחוסר הבית היא עלייה חופשית לארץ-ישראל והקמת מדינה יהודית שם. בדצמבר קיבל הקונגרס האמריקני החלטה ברוח זו, הקוראת להגירה יהודית חופשית לארץ-ישראל; אף כי לא דובר בה על הקמת מדינה יהודית.

בסוף אוקטובר כתב אטלי לטרומן והציע הקמת ועדה משותפת לאנגלים ולאמריקנים לבדיקת שאלת הפליטים היהודים באירופה ומציאת פתרון מתאים. ההגירה היהודית לארץ-ישראל תימשך לפי שעה במכסה של 2,000 לחודש. טרומן נענה להזמנה למרות הסתייגותה של ההנהגה הציונית שתבעה עליית מאה אלף לאלתר, בהתאם להמלצות דו"ח האריסון. הוועדה הוקמה בזריזות. בין חברי הוועדה האמריקניים היו השופט ג'וסף האצ'סון (Hutcheson), שמונה כיושב-ראש הוועדה המשותפת, פרנק איידלוט (Aydelotte), ג'יימס מקדונלד (McDonald), ששימש כנציב לענייני הפליטים בגרמניה, ברטלי קראם (Bartley Crum), עורך-דין ותומך מוצהר בציונות.

בדצמבר פורסם סקר דעת-קהל מטעם העיתון "ניו-יורק טיימס" ובו הביעו 72% התנגדות למעורבות אמריקנית כלשהי בסוגיית ארץ-ישראל. זה אמנם עתיד לאפיין את הקו הנקוט בידיהנשיא טרומן, שביקש ככל האפשר להשעין את המדיניות האמריקנית באיזור על נוכחותה ואחריותה של בריטניה. ההתנגדות הציבורית למעורבות אמריקנית במזרח התיכון לא שיקפה בהכרח את היחס לרעיון המדינה היהודית, שטרם עלה על פני השטח או אל שאלת גורלם של הפליטים היהודיים במחנות העקורים בגרמניה ובאירופה. בתוך שנה התברר כי למעלה מ-75% של הציבור האמריקני תומכים בזכותם של היהודים במדינה משלהם בארץ-ישראל.